Batıya Doğru Akan Nehir

‘BATIYA DOĞRU AKAN NEHİR’ FOTOĞRAF SERGİSİ

MEDENİYETLERİN BUGÜNE DEK ANLATILMAMIŞ HİKÂYESİ 

 

Batıya Doğru Akan Nehir” fotoğraf sergisi, 15-19 Ekim 2014 tarihleri arasında, Kars’ta; 13-17 Kasım 2014 tarihleri arasında da Eskişehir’de sergilenecektir.

Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Batı’ya Doğru Akan Nehir’ medeniyet belgeseli, dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yeri olan Mezopotamya’ya çekiyor.

Verimli Mezopotamya ve Anadolu topraklarında başlayan insanlığın uzun medeniyet yolculuğu yaklaşık oniki bin yıl öncesine uzanıyor. ‘Batıya Doğru Akan Nehir’ bu uzun yolculuğu ilk kez dengeli ve objektif bir bakış açısıyla anlatıyor.

Dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yerine, yani Orta Doğu’daki iki nehrin arasına Mezopotamya’ya çevirmeyi amaçlayan ‘Batıya Doğru Akan Nehir’ Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlandı.

Çekimlerine 2010 yılında başlanan ‘Batıya Doğru Akan Nehir’ belgeseli için 16 ülkede çekim yapıldı, 200 civarında bilim ve düşünce insanından görüşler alındı ve en gelişmiş bilgisayar grafikleri bir araya getirilerek eski çağların şehirleri ve eserleri dramalar ile tekrar canlandırıldı. Her biri 45 dakikalık 20 bölümde oluşan belgeselin uzun ve kısa olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

Uluslararası fikir önderleri tarafından ‘medeniyet üzerine çekilmiş en kapsamlı belgesel olarak nitelendirilen proje, 11 Eylül saldırılarından sonra dünyaya yayılan Doğu ve İslam düşmanlığına karşı, insanlığı daha dengeli bir bakış açısıyla buluşturmak için hayata geçirildi. ‘Batıya Doğru Akan Nehir’ bir barış belgeseli olmayı planlıyor.

Batıya Doğru Akan Nehir fotoğraflarından oluşan sergimizi ve ‘Medeniyet Düşünürü Farabi Sempozyumu’nu onurlandırmanız dileğiyle…